Budou nás reprezentovat

Sto sedm sportovců bude reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Rio de Janiero. V úterý 12. července jejich jména schválilo nominační plénum Českého olympijského výboru při slavnostním zasedání v Rudolfově galerii na Pražském hradě. Jedenáct členů výpravy má svoji sportovní kariéru nebo její část spojenou s plzeňským regionem. Poprvé od olympijských her v Altantě v roce 1996 chybí ve výpravě zastoupení kolektivního sportu. Jde tak o nejmenší výpravu na letní hry od vzniku samostatné České republiky.

Pokud některý ze sportovců splní nominační kritéria nebo dostane pozvání od mezinárodní federace, může dojít k doplnění výpravy, které má ve své pravomoci Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf české mise. Konečnou nominaci odešle Český olympijský výbor do Ria de Janiero 18. července.

Mezi nominovanými do Ria figuruje 11 sportovců spojených s plzeňským regionem

Jiřina Ptáčníková

atletika – skok o tyči

Rodilá a letos třicetiletá Plzeňačka zdědila talent k atletice po rodičích – její tatínek byl vynikající sprinter a maminka běhala osmistovku. Jiřina je držitelkou českého rekordu ve skoku o tyči a může se pochlubit třeba titulem ME z roku 2012, vítězstvím na světové univerziádě z roku 2009, stříbrem z halového mistrovství světa před dvěma lety nebo šesti tituly mistryně ČR. Je navíc držitelkou českého rekordu výkonem 476 cm. Olympijské zkušenosti získala Jiřina Ptáčníková před čtyřmi lety v Londýně, kde skončila na šestém místě.

Jako Plzeňačka se Jiřina Ptáčníková často a ráda vrací do Plzně, oblíbila si mimo jiné mítink Plzeňská tyčka, který se pravidelně konal na náměstí Republiky a nyní se přesunul na nový městský atletický stadion ve Skvrňanech – právě na něm skočila v roce 2013 stále platný český rekord.

Petr Frydrych

atletika hod oštěpem

Atlet, jenž nemá klasické sportovní kořeny, jeho otec se věnoval střelbě. Petr se však i přes počáteční nezdar do zmíněného atletického náčiní zamiloval, s dřevěnými oštěpy strávil na louce na chatě nejedny letní prázdniny.

Před atletikou hrál nějakou dobu stolní tenis, od jedenácti let byste jej však hledali sotva někde jinde než na stadionu. Jeho prvními trenéry byli v klatovském oddílu Stanislav Míka a Josef Pšajdl. Opravdová změna nastala s přechodem k Miroslavu Krhounovi v roce 2004, který předtím trénoval Lenku Ledvinovou.

Trénuje ho Jan Železný, v němž našel i velkého rádce. Frydrycha posunula sezona 2010, kdy po osobním rekordu 88.23 při Zlaté tretře objížděl závody Diamantové ligy a prokousal se i na ME. V hodu oštěpem je dvojnásobným mistrem ČR, Rio bude pro něj druhou olympijskou zkouškou.

Barbora Kodedová

moderní pětiboj

Na seznamu plzeňských kandidátů účasti na olympiádě je nejnovější jméno, přibylo na něj až v polovině června. Mezinárodní pětibojařská federace zveřejnila nejprve seznam 36 účastnic olympiády po nedávném mistrovství světa, ve kterém ovšem šestadvacetiletá plzeňská závodnice nefigurovala. Mnohonásobná medailistka z MS a ME mládežnických kategorií pronikla do nominace poté, kdy na ni připadlo jedno z uvolněných míst díky její pozici v redukovaném světovém žebříčku, protože za každou zemi mohou startovat maximálně dvě moderní pětibojařky.

V tiskové zprávě k tomu Barbora uvedla: „Popravdě, když mi to trenér volal, měla jsem slzy v očích. Po tomhle roce chci skončit kariéru a lepší konec jsem si ani nemohla přát. Tak jen aby to vyšlo, abych zůstala zdravá a v Riu to klaplo."

Po dlouhodobých tréninkových a závodních výpadcích způsobených nemocemi a zraněními jde o nečekaný, ale o to významnější životní úspěch této šestadvacetileté plzeňské závodnice. V Riu bude vedle Jana Kufa a Davida Svobody jedinou ženskou zástupkyní České republiky.

Bára studuje posledním rokem na Univerzitě Karlově v Praze magisterský obor molekulární biologie. V Praze proto také v současné době tráví za výrazné podpory ASC Dukla Praha největší čas při tréninku tohoto krásného, ale nesmírně náročného sportu, kterým moderní pětiboj bezesporu je. Přesto zůstává i nadále členkou úspěšného Pětibojařského sportovního centra Plzeň.

Barbora Strýcová

tenis – dvouhra

Dvojnásobná vítězka juniorky na Australian Open a také jednička na světovém juniorském žebříčku byla v roce 2002 vyhlášena juniorskou mistryní světa. Na okruhu WTA vyhrála do poloviny června jeden singlový a sedmnáct deblových turnajů! Je podepsána pod třemi českými tituly z Fed Cupu a má už za sebou také start na olympiádě, reprezentovala v Aténách v roce 2004. Nominace tenistek na olympiádu do Ria byla ale hodně komplikovaná. Do čtyřhry mohly Češky složit jen dva páry, do kterých se vešly stříbrné olympijské medailistky z Londýna 2012 Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou a fedcupové hrdinky Plíšková se Šafářovou. Jenže skvělé letošní výsledky otevřely Barboře Strýcové cestu k olympijské dvouhře. „Neúčast ve čtyřhře v Riu mě samozřejmě mrzí, ale musím to vzít jako fakt,“ řekla k tomu Barbora. „Tak to je, jedna z nás hrát nemohla a jsem to já. O to víc se budu soustředit na singla a budu se snažit v něm na olympiádě uspět.“

Aktuálně 26. tenistka žebříčku WTA navíc zažila výtečný červnový víkend, na trávě v Birminghamu postoupila podruhé v sezoně do finále. Vydařený týden korunovala i ve čtyřhře, v níž si spolu s Karolínou Plíškovou připsala 18. výhru v turnajích WTA.

Barbora Strýcová oslavila v březnu třicáté narozeniny, pochází z Plzně a žije v Plzni.

Andrea Hlaváčková

tenis – čtyřhra

Držitelka stříbrné olympijské medaile z Londýna 2012 usiluje o svoji druhou olympiádu, ale platí pro ni přísná nominační kritéria. Andrea má ovšem stabilní deblovou partnerku, s Lucií Hradeckou vyhrály čtyřhru na French Open 2011 i na US Open 2013. Společně se probojovaly v roce 2012 nejen do finále olympijského turnaje, ale hrály o titul i ve Wimbledonu, na US Open a na Turnaji mistryň. Andrea má navíc jednu obrovskou výhodu – Lucie Hradecká jako 10. deblistka světa má právo si na olympijský turnaj vybrat partnerku a každý očekává, že zvolí právě Andreu Hlaváčkovou. Duo H+H si před čtyřmi lety na olympiádě došlo pro medaile ve slavných modrých holínkách.

Ale Andrea Hlaváčková nespoléhala jen na Lucii. Sama nedávno prohlásila: „Singlovou kariéru jsem letos hodila za hlavu, jen abych se do Ria dostala. I Lucka obětovala spoustu turnajů, aby se to hodilo k deblu. Je to jeden z vrcholů a určitě jeden z největších letos," řekla Andrea, která s Hradeckou vyhrála dva grandslamové turnaje a letos byla ve finále Australian Open. "Myslím, že na olympiádu patříme, protože hrajeme pravidelně a máme nejvíc zkušeností," tvrdí Andrea Hlaváčková.

Rodilá Plzeňačka – a fanynka plzeňského hokeje! – oslaví v průběhu olympiády třicáté narozeniny, a tak jí přejme, aby je mohla oslavit v Riu a nejlépe opět na stupních vítězů!

Adéla Bruns

sportovní střelba – vzduchová puška a sportovní malorážka 3x20

Adéla je známá především pod svým dívčím příjmením Sýkorová – jako Adéla Sýkorová přivezla do Plzně bronzovou medaili z OH v Londýně v roce 2012. Ve stejném roce vyhrála i Světový pohár, o rok dříve získala zlato v individuální i týmové soutěži na letní univerziádě. Všechny tyto cenné kovy vybojovala ve své nejoblíbenější disciplíně, kterou je třípolohová malorážka na 50 metrů. Dvojnásobná česká Střelkyně roku se narodila před devětadvaceti lety v dnes neexistujícím městě – v rodném listě má napsáno Gottwaldov. Česká sportovní střelkyně v puškových disciplínách získala současné příjmení Bruns loni v červenci, když si vzala svého německého přítele, který je rekreačním střelcem. Obřad se konal v Německu a na svatbě jí za družičku byla její kolegyně z české reprezentace i z předběžné olympijské nominace Nikola Mazurová.

V třípolohové střelbě má Česká republika zajištěná v Riu dvě místa zásluhou Nikoly Mazurové a Lucie Švecové, víc jich jedna země v jedné disciplíně obsadit nemůže. O start na vrcholné akci letošního roku tak usilují tři střelkyně. „O účast v Riu určitě zabojuji,“ slibuje Adéla Bruns-Sýkorová.

Nikola Mazurová

sportovní střelba – vzduchová puška a sportovní malorážka 3x20

Střelecké přednosti Nikoly Mazurové jsou nepřehlédnutelné. Má mimořádnou schopnost soustředit se, dokáže se kvalitně připravit na závod, ovládá úžasně techniku a také má obrovský talent. To vše jsou její největší výhody. Nejoblíbenější disciplíny jsou vzduchová puška a především sportovní malorážka na 3 x 20 ran, ve které vybojovala jako první česká střelkyně už v roce 2014 účastnické místo na olympiádu do Ria. Ve stejném roce, tedy 2014, získala i titul Střelkyně roku. Na podzim bude Nikole teprve 22 let, takže má ještě pořádný kus kariéry před sebou. Pochází sice z Rychnova nad Kněžnou, ale v jejím klubu Dukle Plzeň se jí líbí: „Plzeň je krásné město, navíc střelnice v Lobzích je nejlepší v republice,“ říká Nikola Mazurová.

Se svojí soupeřkou a kolegyní Adélou Bruns-Sýkorovou jsou velké kamarádky, dokonce takové, že Nikola byla Adéle na svatbě za družičku…

Filip Nepejchal

sportovní střelba – vzduchová puška, libovolná malorážka 60 ran vleže a libovolná malorážka 3x40

Teprve sedmnáctiletý střelec Filip Nepejchal se do Ria probojoval především zásluhou vítězství na červnovém závodu Světového poháru v Baku, kde ovládl vzduchovou pušku. Životního úspěchu mezi seniory dosáhl už při svém druhém startu na SP.

"Do Ria bych se nenominoval bez svého osobního trenéra Jana Videckého, s kterým trénuji čtvrtým rokem a měl jsem velké štěstí, že si mě před lety všiml a zařadil mě do své úzké tréninkové skupiny," uvědomuje si Filip Nepejchal důležitou úlohu kouče při boji o olympiádu.

Letošní juniorský mistr Evropy z Tallinnu začal se sportovní střelbou v devíti letech ve střeleckém kroužku v DDM Kolín, kde dodnes trénuje, i když od letoška závodí za SSK Rapid Plzeň. Aktuálně se benjamínek celé české výpravy připravuje na OH na soustředění v Mnichově, kde o víkendu bude také střílet poslední mezinárodní závod před OH. Pak ho čeká již jen doladění formy v ČR.

Vzhledem k věku (sedmnácté narozeniny oslavil teprve před týdnem) je start v Riu samozřejmě největším životním úspěchem, nominace na OH znamená splnění velkého cíle a snu. Do Ria se Filip moc těší.

V Plzni se mu velice líbí, je to město plné kultury a sportu a má krásnou střelnici, ke které má hezké vzpomínky z roku 2015, kdy na ní triumfoval při Letní olympiádě dětí a mládeže.

Filip Nepejchal studuje na Střední průmyslové škole v Kutné Hoře a kromě střelby se rád věnuje cyklistice.

Zdeněk Štybar

cyklistika – závod s hromadným startem

Další český cyklista absolutní světové špičky, který začínal s cyklokrosem. A začínal s ním více než skvěle – je dvojnásobným juniorským mistrem světa a třikrát vyhrál světový šampionát kategorie Elite! Od roku 2012 Zdeněk Štybar postupně víc závodil na silnici, kde se soustředil především na jarní klasiky. V roce 2013 skončil při své premiéře na slavném Pekle severu – klasice Paříž–Roubaix – šestý a v srpnu vyhrál dvě etapy i celkovou klasifikaci závodu kolem zemí BeneluxuEneco Tour. Na podzim pak vyhrál etapu slavné španělské Vuelty. Jednoznačně nejúspěšnější silniční sezona byla pro Zdeňka Štybara loňská, kdy vyhrál závod Strade Bianche, dojel druhý na Paříž–Roubaix a hlavně vyhrál 6. etapu Tour de France, což spolu s titulem mistra světa v cyklokrosu z Tábora považuje za svůj největší dosavadní úspěch!

Tento týden bude jezdec profesionální stáje Etixx-Quick Step startovat na Mistrovství České republiky v časovce v Kyjově, jejíž vítěz by měl mít start v Riu zajištěn automaticky. Češi mají v olympijském pelotonu při závodě jednotlivců čtyři místa, kromě vítěze mistrovské časovky o ně ale usilují nejen Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger, ale i Leopold König, Jan Bárta, Petr Vakoč nebo Jan Hirt. Pro Zdeňka Štybara by byla účast v Riu obrovskou ctí. „Nikdy jsem na olympijských hrách nebyl. Je to pro mě obrovská motivace, doufám, že se mi to povede! Okruh v Riu je velice náročný a je spíš pro vrchaře, ale pokud tam pojedu, pokusím se o co nejlepší výsledek!“

Třicetiletý Zdeněk Štybar je členem Dvorany slávy Plzeňského kraje, o kterém říká: „Je to region, kde jsem vyrůstal a také můj jediný domov. I když cestujeme po celém světě, nejraději se vždycky vracím domů, do Stříbra!“

Ondřej Cink

cyklistika – horská kola

Juniorský mistr světa a Evropy do 23 let, svěřenec trenéra Milana Spěšného už má v cyklistickém Cross Country, jak se závodům na horských kolech říká, na kontě 14. místo z olympiády v Londýně. Tu mimochodem vyhrál jeho reprezentační parťák Jaroslav Kulhavý. Ondřej Cink jezdil na světových závodech dlouho ve stínu svého slavnějšího kolegy, ale v posledních době se to změnilo. Ondra získal loni na MS v Andoře bronz, letos přidal stejnou medaili na ME ve Švédsku. A na přelomu června a července startuje v Novém Městě na Moravě letošní MS, na kterém by chtěl Ondřej Cink zajet skvělý výsledek. V aktuálním světovém žebříčku je na 12. místě.

Závodník týmu Multivan Merida Biking Team se narodil v Rokycanech, v prosinci mu bude ideálních 26 let, a přestože na jeho oficiálních internetových stránkách má u koníčků uvedeno v následujícím pořadí káva, internet, pes a přítelkyně, na jiných stránkách se můžete dočíst, že jeho zvláštním znamením je hra pokeru. Ondřej Cink má přezdívku Cimbál a palce mu budeme držet v Riu při závodě horských kol.

Pavel Kelemen

dráhová cyklistika – sprint, keirin

Mistr Evropy ve sprintu i v keirinu Pavel Kelemen je občan Brnířova na Domažlicku. V dětství si Pavel vyzkoušel motokros a bikros, nakonec se ale rozhodl pro dráhovou cyklistiku. Trénoval v Klatovech a v Plzni, v současné době jezdí za Duklu Brno. Právě Pavel Kelemen vybojoval ve sprintu a v keirinu pro české dráhaře účastnická místa v Riu. Momentálně jsou všichni kandidáti na závěrečném předolympijském kempu v USA, po kterém bude nominace definitivně uzavřena. Šéftrenér českých dráhařů Svatopluk Buchta ovšem tvrdí, že Pavel Kelemen – jestli bude ve své obvyklé formě a nestane se nic neočekávaného – by každopádně v Riu chybět neměl. Pro pětadvacetiletého cyklistu by to byla už druhá účast na olympiádě, v Londýně před čtyřmi roky skončil ve sprintu desátý. Jeho olympijským snem je zisk medaile – jak sám říká, bylo by super, kdyby to v Riu zacinkalo…