Program

Srpnovou dovolenou si neplánujte k moři, ale užijte si ji v Pardubicích!

SPORT

Sportovní program si s hrací kartou vyzkoušíte na vlastní kůži

Sportovní program Olympijského parku Pardubice 2016 bude velmi bohatý. Zapojila se do něj většina místních a také řada regionálních sportovních klubů. S hrací kartou, která bude k prodeji od června, budete mít jedinečnou možnost zapojit se aktivně zhruba do šesti desítek různých sportovních disciplín, a to jak těch olympijských, tak neolympijských. Na jaké aktivity se tedy můžete například těšit?

Na jaké sporty se můžete těšit?

V současné době odevzdalo přihlášky 55 sportovních klubů, to ale zdaleka není konečné číslo. Z populárních olympijských sportů se bude prezentovat například atletika, fotbal, judo, házená či basketbal a zastoupení bude mít i hokej, ačkoliv jde o typicky zimní olympijský sport.

Atraktivní bude jistě také lukostřelba, vodní sporty nebo orientační běh, který sice není na programu LOH, ale v nově zrekonstruovaných Tyršových sadech může příchozím sportuchtivým návštěvníkům přinést nezapomenutelné zážitky.

Na řece Chrudimce – mezi novou lávkou k parku Na Špici a soutokem s řekou Labe – vznikne nová kanoistická dráha na vodní slalom. Pro návštěvníky parku ale připravujeme na vodě i stále populárnější paddleboard a další atraktivní disciplíny.

O konečné podobě sportovního programu Olympijského parku Pardubice 2016 se stále jedná, stejně jako o definitivním rozmístění jednotlivých sportů v plánovaných „olympijských“ lokalitách.

Klasické i netradiční sporty

V srdci dění, tedy v parku Na Špici, si vyzkoušíte například míčové hry, prvky ze sportovní gymnastiky, judo, golf, paralympijské disciplíny či další aktivity jako lukostřelbu, nízké lanové překážky nebo ruské kuželky. Fanoušky lezení pak jistě potěší Český pohár v boulderingu, který se bude konat 7. srpna v prostoru po hale ČSTV.

Badatelé amatéři či milovníci záhad by si neměli nechat ujít Science point - prostor věnovaný technologiím a vědám, který připravuje Univerzita Pardubice.

Areál Letního stadionu bude patřit fotbalu, kin-ballu, softballu, americkému fotbalu, baseballu a crossmintonu a v Adrenalin parku vyroste bikrosová dráha a bude tu také stát mobilní hřiště, které nabídne hokej, florbal i hokejbal. Hned vedle si pak vyzkoušíte také Freestyle, a to na koloběžkách, inline bruslích a BMX a na beach volejbalovém kurtu se protáhnete při plážovém volejbalu.

Milovníci bílého sportu by neměli vynechat návštěvu tenisových kurtů TK Pernštýn, badmintonisté budou mít zázemí první týden v PALÁCI Pardubice a ve druhém týdnu v hale Univerzity Pardubice.

Ačkoliv budou Tyršovy sady především relaxační zónou, i tady sport najdete - trať zde budou mít pro Vás připravenou orientační běžci.

Vodní sporty

U řek Labe a Chrudimky naleznete stanoviště, která budou patřit triatlonu, veslování, dálkovému plavání, potápění, kanoistice, jachtingu, paddleboardingu a dračím lodím. Koupaliště Cihelna nabídne školu plavání a exhibice, skoky do vody, akvabely, vodní pólo, potápění nebo podvodní rugby.

KULTURA

Olympijský park Pardubice 2016 bude jedním z největších projektů novodobé historie města. Od 5. do 21. srpna jím ve městě ožije plocha o rozloze 245 600 metrů čtverečních. Park ale nebude jen o sportu, během 16 dní zažijete ve městě i bohatý kulturní program. Přinášíme malou ochutnávku akcí, na kterých byste neměli chybět.

Zahájení se ponese v duchu temperamentního Ria a zapojí se do něj jak sportovní kluby, tak kulturní subjekty města napříč mnoha uměleckými žánry. Závěr bude mít charakter oslavy a jeho vrcholem bude koncert pardubické komorní filharmonie.

Doprovodné kulturní aktivity budou také nedílnou součástí každodenního programu Olympijského parku Pardubice 2016. Konat se budou na různých místech veřejného prostoru města, ve zrekonstruovaných parcích i na třídě Míru. K účasti na přípravách a realizaci byly osloveny desítky kulturních subjektů působících ve městě i mimo něj. Zapojit by se tak měly nejen místní kapely, taneční soubory a kulturní instituce, včetně pardubického zámku a galerií – například Galerie města Pardubic připravila pro tuto příležitost speciální tematickou výstavu. Počítá se i s propojením akce s tradičním letním kinem.

5. srpna – zahajující ceremoniál s netradičním průvodem městem

Slavnostní otevření Olympijského parku Pardubice 2016 odstartuje průvod městem - s pravou brazilskou atmosférou a rytmy samby, který ozdobí krásné tanečnice, capoeiristi a především sportovci všech věkových kategorií. Vítán bude také každý, kdo má rád sport nebo zábavu a bude chtít být součástí této oslavy startu letních her. Vše je v režii Jany Burkiewiczové, scénografa Juraje Kuchárka a Východočeského divadla Pardubice. Těšte se na zjevení z Ria de Janeira, podivné kolostroje a také tanečnice, artisty a konečně i zapálení ohně, ať už pomyslné či opravdové.

Zámek ožije festivaly i koncerty

V rámci Olympijského parku Pardubice 2016 zažijete i několik originálních festivalů.

Například pardubický zámek se od 4. do 8. srpna připojí svým divadelním festivalem Pernštejn(l)ove, poté bude od 8. do 11. srpna hostit netradiční Skateboarding na zámku, jehož součástí budou workshopy i exhibice. O víkendu 12. až 14. srpna budou patřit zámecké prostory mimo jiné Festivalu chutí, vůní a řemesel, který má prezentovat produkty především regionálních výrobců, řemesla či folklórní tradice. Potkáte tam i naše sousedy ze Železných hor nebo Královehradeckého kraje, kteří vás seznámí s tím, jaké poklady ukrývala jejich historie a nabízí současná doba.

Milovníci netradičního divadla budou moci na zámku shlédnout v páteční podvečer 12. srpna také Zápas v divadelní improvizaci Paleťáci vs. Česká republika a v sobotu 13. srpna zde budou vystupovat Please the Trees.

Výstavy, latinské tance i kinematografie

Unikátní Výstavu o sportu nabídne už od 23. června až do konce letních prázdnin Galerie města Pardubic na Příhrádku.

V Tyršových sadech najdete během konání Olympijského parku Pardubice 2016 venkovní výstavu k výročí 85 let od celorepublikové výstavy tělesné výchovy a sportu.

Na hlavním pardubickém bulváru – třídě Míru - se 6. a 7. srpna těšte na program plný hudby, tance a dobrého jídla inspirovaný Latinskou Amerikou, tzv. Latino fest, kde se představí nejen samba, flamenco, ale také kapely s kubánskými rytmy a vše bude možné i ochutnat.

Olympijská atmosféra se odrazí také v programu tradičního letního kina, které uvede několik filmů zasazených do sportovního prostředí. Novinkou biografu pod širým nebem bude také v termínu od 12. do 14. srpna Festival latinskoamerické kinematografie.

Čtyři hlavní pódia

Hlavní pódia, na nichž se bude hudební kulturní program převážně odehrávat, budou v parku Na Špici, na zámku i třídě Míru. U Tyršových sadů najdete Happy Season stage, v režii pardubické hudební platformy nesoucí stejný název, na které se bude konat nejen soutěž místních a regionálních kapel, ale také animační programy pro děti. Poobědové pauzy si tedy rezervujte pro děti! Podvečery si naopak plánujte s celou rodinou, neboť tento čas bude na Happy Season stage věnovaný hudbě.

Doprovodný kulturní program najdete i na dostihovém závodišti, které například 13. srpna ožije americkým festivalem - Friends fest.

21. srpna - Závěrečný ceremoniál pod taktovkou filharmoniků

Závěrečný ceremoniál bude v režii Komorní filharmonie Pardubice. V neděli 21. srpna se prostory nádherného Pernštýnského náměstí rozezní jejím slavnostním open-air koncertem – repertoárem oslavíme nejen vítězství našich sportovců, ale nalezneme v něm i odkaz k historickým událostem tohoto dne!